bruce goldsmith design

LYNX EN/LTF-C

BĄDŹ DRAPIEŻNIKIEM - dla samotnego śmiałka, lub guru XC

DLA KOGO?

Dzika przygoda, wielodniowe latanie z dala od ludzkości, osiąganie swoich granic, podejmowanie swoich własnych decyzji, pogrążony w naturze, współpraca z żywiołami, by prześlizgnąć się przez krajobraz wykorzystując siłę powietrza. Niezależnie od tego czy twoja podróż jest samotnym odkrywaniem, czy też obserwowana cicho przez tysiące ludzi, LYNX jest dla poważnych sportowców i doświadczonych pilotów, którzy chcą doświadczyć natury i emocji przygód z pierwszej ręki.

Galeria

Charakterystyka

Opracowany w oparciu o Cure, LYNX jest usprawnionym, w pełni rozwiniętym drapieżnikiem Cross Country. Wyrafinowana prostota sprawia, że to skrzydło jest szybsze, lżejsze, bardziej wywkwintne i bardziej konkurencyjne, podczas gdy certyfikat EN-C jest swego rodzaju uspokojeniem dla doświadczonych pilotów. Paralotnia LYNX ma typowe dla lekkich skrzydeł BGD 13mm taśmy nośne, gustowne bezoplotowe złączki z linki Dyneema, zoptymalizowany pod kątem osiągów system speed'a. Z nowym zawodniczym zestawem lin Edelrid Magix pro 8000U oraz nową lekką wzmocnioną tkaniną Skytrex 32g/m2 LYNX jest wiodącym elementem w grze. Ta paralotnia jest zręczna, zwinna i zabierze Ciebie na szczyt łańcucha pokarmowego.

UWAGI BRUCE'A

Czy jesteś zagorzałym pilotem, który jest na górze niezależnie czy pada deszcz, czy świeci słońce, lub też wybierasz swoje dni do latania? Czy Twoje startowisko wygląda jak powierzchnia pięknego zielonego pola golfowego, czy jak powierzchnia planety Mars? Jedna paralotnia nie może być idealna do wszytskiego, tak więc zaprojektowałem kolekcję lekkich skrzydeł BGD, dla pilotów, którzy oczekują mniejszej masy i lepszą "przenośność" połączone z dodatkową porcją wydajności*.

Projektowanie najwyższej klasy lekkiej paralotni klasy SPORT do kolekcji BGD LITE było bardzo intrygujące i wymagajace, ale także bardzo satysfakcjonujące, bowiem poprawa jest wyraźna. Pierwotnie przeznaczone to skrzydło było na Red Bull X-Alps, ale szybko ewoluowało w bardziej wszechstronną paralotnię. Zacząłem z szablonem w postaci CURE i przerabiałem go prawie od podstaw, upraszczając, przeliczając i dodając wszystkie najnowsze materiały. Wszystkie konstrukcje BGD są zgodne z tą filozofią projektową, a kolekcja skrzydeł BGD LITE przesuwa tą granicę jeszcze trochę wyraźnej.

* w niewielkim stopniu kosztem wytrzymałości.

Dane Techniczne

LYNX

S

M

ML

L

 
Skala 0,96 1 1.04 1,08
Powierzchnia w rzucie 17,69 19,20 20,77 22,39
Powierzchnia w rozłożeniu 21,20 23,00 24,88 26,83
Waga (bez worka) 3,6 3,9 4,2 4,5 kg
Całkowita długość lin 225 244 264 285 m
Wysokość podwieszenia 7,10 7,625 7,90 8,20 m
Liczba lin głównych 3/3/4 A/B/C
Cele 108/60/118
Wydłużenie w rozłożeniu 6,75
Wydłużenie w rzucie 4,87
Cięciwa 2,18 2,27 2,36 2,45 m
Rozpiętość w rozłożeniu 11,96 12,46 12,96 13,46 m
Rozpiętość w rzucie 9,27 9,66 10,05 10,43 m
Masa startowa 60-80 75-95 90-110 105-125 kg
Prędkość trymowa 40 km/h
Prędkość maksymalna 57 km/h
Minimalne opadanie 1,0
m/s
Doskonałość 11
Certyfikat EN/LTF-C *
* w trakcie certyfikacji

Cechy konstrukcyjne

ccb cord cut billow

CCB - Cord Cut Billow został opracowany w celu poprawy jakości górnej powierzchni, zmniejszenia siły oporu i poprawienia aerodynamicznych cech paralotni. CCB składa się zasadniczo z dodatkowych paneli tkaniny na górnym poszyciu, które dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu i położeniu zmniejszają efektu nadęcia (tzw. baloningu, ang. ballooning) krawędzi natarcia napełnionego skrzydła.

System ten znacząco redukuje na górnej powierzchni skrzydła biegnące wzdłuż żeber zmarszczki. Niedoskonałości górnej powierzchni nie dotyczą tylko jej, bowiem wpływają również bezpośrednio na żebra, przyczyniając się do odkształceń profilu i redukcję stabilności użebrowania skrzydła.

CCB przynosi ogólną poprawę osiągów i większą stabilność czaszy. Jest to znaczący krok naprzód w konstrukcjach paralotniowych.

Agresywny rekini profil, który optymalizuje ciśnienie wewnętrzne w pełnym zakresie prędkości.
Znajdujące się wzdłuż krawędzi natarcia wzmacniane mini-żeberka zaprojektowano w celu bardziej sztywnej krawędzi natarcia podczas lotu na belce. 
Paralotnia LYNX jest skonstruowana w oparciu o obsesyjnie staranne dobranie lekkich, wytrzymałych i sprawdzonych materiałów. Od odpornych na promienie UV kolorów, do starannie dobranych kątów ułożenia tkaniny w komorach, wszystko zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować wagę, maksymalizując jednocześnie trwałość.
Snap Lock to nowy system kompaktowych i lekkich zapięć, pozwalający bez problemu połączyć sterówki z taśmami nośnymi. Małe magnesy i wewnętrzny system blokujący, który blokuje ją w każdym kiedunku, za wyjątkiem dołu - w kieunku pilota. Ta wyjątkowa cecha konstrukcyjna oznacza, że sterówki nie będą wypadały podczasa ćwiczeń ze skrzydłem, jego przenoszeniu lub pakowaniu. System Snap Lock rozwiązuje wiele problemów, związanych z zatrzaskami czy magnesami, z którymki do tej pory zmagali się piloci

Materiały

BGD w swoich paralotniach stosuje wyłącznie najlepsze, najwyższej jakości materiały.

 

Górna powierzchnia: Porcher Skytex 32g/m2
Dolna powierzchnia: Porcher Skytex 27g/m²
Struktura wewnętrzna: Porcher Skytex Hard 27/32g/m²
Wzmocnienie natarcia: Plastikowe rdzenie 2,3mm i 2,7mm
Taśmy nośne: 13 mm czarna plecionka kewlarowo-nylonowa
Bloczki: Ronstan/Harken P18
Galeria górna: Edelrid 8000U (bezoplotowe)
Galeria środkowa: Edelrid 8000U(bezoplotowe)
Liny nośne: Edelrid 8000U(bezoplotowe)
Sterówki: Liros DC(bezoplotowe)