bruce goldsmith design

DUAL Lite TANDEM EN/LTF-B

DLA KOGO?

Jeśli macie lekki namiot (dla dwóch osób), dwa śpiwory do -10 stopni, kuchenkę gazową, kilka odwracalnych uprzęży, tracker GPS i dwie elastyczne prace, DUAL Lite jest dla Was.

DUAL Lite został zaprojektowany specjalnie dla najbardziej wymagających zespołów. Jego wydajność, bezpieczeństwo i waga zostały zooptymalizowane pod kątem lotów biwakowych i Hike&Fly.

KOLORYSTYKA

Galeria

Charakterystyka

Dodatkowa woda, jedzenie lub wino nie stanowi problemu, bowiem ze standardowego DUAL'a wykrojono prawie 1.1 kg wagi, nie tracąc przy tym za bardzo wytrzymalości. Dzięki mieszance starannie dobranych tkanin o gramaturze 27, 34 i 40, certfikowany w klasie EN-B DUAL Lite jest podobny do swojego protoplasty - wyraziste sterowanie, sporo informacji zwrotnych i wydajna charakterystyka.

UWAGI BRUCE'A

Wkrótce po tym jak urodził się Tyr, starałem się przekonać Arnę, że paralotnie są tak samo fajne jak lotnie. Chciałem oczarować ją tym sportem pięknym lotem XC. Pewnego słonecznego poranka wystartowaliśmy z Séderon (Francja) i skierowaliśmy się w serce Vercor. To był wspaniały lotny dzień. Szybowaliśmy nisko i wolno wzdłóż klifów i nad pasącymi się jeleniami. Stabilem naszego skrzydła dotykaliśmy Cumulusów. Chciałem pokazać jej, że latanie wolnym statkiem powietrznym może być naprawdę satysfakcjonujące. Wkrótce zdała sobie sprawę, że najlepiej jest się po prostu poddać powietrzu i cieszyć się mocną termiką. 

80 km dalej i 5 godzin później, lekko sfatygowani, lecz rozpromienieni, wylądowaliśmy w La Chapelle-en-Vercors, zaraz obok idealnej małej restrauracji, gdzie zjedliśmy kolację. Arna obecnie lata na EN-B Wasp i jest udziałowcem BGD. Wydaje mi się, że ją przekonałem.

Zaprojektowałem DUAL Lite, jako pomoc w przekonaniu przyjaciół, partnerów, małżonków, że paralotniarstwo to niekłopotliwy i pełen przygód sport. Niezależnie od tego, czy jest to proste Hike & Fly, czy długa wyprawa biwakowa wszystko to zapewnia DUAL Lite.

Podobnie jak DUAL, DUAL Lite to skrzydło, które ma bardzo czystą krawędź natarcia (Cord Cut Billow), dzięki czemu można zachować niską liczbę komór (50), co przekłada się na redukcję wagi, długość lin i złożoność paralotni. Myślę, że DUAL Lite naprawdę korzysta ze słynnego lekkiego hanldingu swego protoplasty. Jego charakterystyka przy startowaniu zaskoczyła nawet mnie - skrzydło unosi się z naprawdę niewielkim wysiłkiem wkładanym przez pilota.

Dane Techniczne

DUAL

TANDEM

 
Powierzchnia w rzucie 34,33
Powierzchnia w rozłożeniu 40,00
Waga (bez worka) 6,35 kg
Całkowita długość lin 450 m
Wysokość podwieszenia 9,39 m
Liczba lin głównych 3/4/3/2 A/B/C/D
Cele 52
Wydłużenie w rozłożeniu 5,3
Wydłużenie w rzucie 3,88
Cięciwa 3,46 m
Rozpiętość w rozłożeniu 15,56 m
Rozpiętość w rzucie 11,50 m
Masa startowa 120-220 kg
Prędkość trymowa 42 km/h
Prędkość maksymalna 52 km/h
Minimalne opadanie 1,0 m/s
Doskonałość 9,0
Certyfikat LTF/EN-B

Zestaw zawiera:

 • Paralotnia,
 • Plecak,
 • Lekkie rozpórki,
 • 2 karabińczyki,
 • Trymmery do wymiany,
 • Koszulka BGD,
 • Pamięć USB z instrukcjami obsługi,
 • Naklejki BGD,
 • Zestaw naprawczy,
 • Wkładki usztywniające do sterówek,
 • Worek na paralotnię,
 • Worek ma taśmy nośne,
 • Taśma kompresyjna.

Cechy konstrukcyjne

ccb cord cut billow

CCB - Cord Cut Billow został opracowany w celu poprawy jakości górnej powierzchni, zmniejszenia siły oporu i poprawienia aerodynamicznych cech paralotni. CCB składa się zasadniczo z dodatkowych paneli tkaniny na górnym poszyciu, które dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu i położeniu zmniejszają efektu nadęcia (tzw. baloningu, ang. ballooning) krawędzi natarcia napełnionego skrzydła.

System ten znacząco redukuje na górnej powierzchni skrzydła biegnące wzdłuż żeber zmarszczki. Niedoskonałości górnej powierzchni nie dotyczą tylko jej, bowiem wpływają również bezpośrednio na żebra, przyczyniając się do odkształceń profilu i redukcję stabilności użebrowania skrzydła.

CCB przynosi ogólną poprawę osiągów i większą stabilność czaszy. Jest to znaczący krok naprzód w konstrukcjach paralotniowych.

Zaprojektowany w oparciu o bardzo wydajnie skonstruowanego DUAL'a, DUAL Lite jest ultra-lekką wersją górską.
plastic noseWzmocniona plastikowymi, elastycznymi rdzeniami krawędź natarcia w porównaniu do tradycyjnego mylarowego wzmocnienia, przyczynia się do zmniejszenia masy i wydłużenia żywotności paralotni. Każdy 2mm plastikowy rdzeń ma swoją własną kieszeń, tuż za szwem na górnej powierzchni, dając bardziej solidną konstrukcję, niż w przypadku wstawienia plastikowego rdzenia bezpośrednio do zewnętrznego szwu (przejście żebro-poszycie). Dodatkowo poprawia to napełnianie się skrzydła, a także penetrację wznoszącego sie powietrza.
elliptical cell openingsEliptyczne wloty powietrza dają lepsze rozłożenie napięcia dolnej powierzchni, co z kolei przyczynia się do płynnego napełniania się czaszy, a także progresywne ponowne napełnienie się czaszy po podwinięciu.
Długi trymmer w DUAL'u daje całkiem niezły zakres prędkości.

Materiały

BGD w swoich paralotniach stosuje wyłącznie najlepsze, najwyższej jakości materiały.

Górna powierzchnia, przód: Dominico D30 soft
Górna powierzchnia, tył: Porcher 7000 Universal 27 g/m2
Dolna powierzchnia: Porcher 7000 Universal 27 g/m2
Struktura wewnętrzna: Porcher 70032 hard 27 g/m2 hard finish
Wzmocnienie natarcia: Plastikowe rdzenie 2,5mm i 2,0 mm
Taśmy nośne: 20 mm plecionka nylonowa
Galeria górna: Liros DC 100 & 160
Galeria środkowa: Liros TSL 140, 220, 280
Liny nośne: Liros TSL 220, 280, 380, 500
Sterówki: Liros DSL70, PPSL120, DSL350