bruce goldsmith design

BASE Lite EN/LTF-B

BĄDŹ PIERWSZY PRZY PODSTAWIE

DLA KOGO?

Jest 9 rano, a pierwszy cylk termiczny niecierpliwie naciska na warstwę inwersji. Dyszysz i sapiesz, zdeterminowany dostać się do małej przecinki, którą widziałeś w porannym świetle. Odwracasz się i widzisz zbliżające się, unoszone przez wiatr nasiona i motyle. Mówisz sobie "Dawaj! To jest to do czego tyle trenowałeś, wciskaj gaz, odpoczniesz pod podstawą chmur". Na szczęście, dzięki temu, że masz nalepszy możliwy zestaw, który spakowany waży zalewie 7,6 kg i te ostatnie 200 metrów mógłbyś nawet przebiec, wyprzedzając te owady i unoszone przez wiatr skrawki roślin. Ciągniesz za taśmy A. Paralotnia prawie sama wstaje i unosi ciebie z zdala od parszywego startowiska. Rekini profil mocno wgryza się w pierwszy cykl termiczny i nie odpuszcza. Teraz z westchnieniem ulgi, wznosisz się coraz wyżej, wkręcając się pod podstawę, podekscytowany, tym jak długo ten powiew wiatru będzie trwał.

Każdy sportowiec jak ważny jest lekki, szybki i bardzo wydajny sprzęt, szczególnie pod presją czasu. BASE Lite został zaprojektowany z myślą o pilotach, którzy lubią epickie przygody Hike&Fly, podróżowanie po świecie i okazjonalne komfortowe zloty po wspinaczce. Swobodnie rób wysokość, poszerz swój horyzont i bądź pierwszym pod podstawą chmur na BASE Lite.

Charakterystyka

Base Lite to najlepsza paralotnia klasy Sport jaką kiedykolwiek zrobiliśmy. W oparciu o EN-B BASE, BASE Lite naprawdę zdjął wszystkie ograniczenia z tej paralotni. Lżejsze skrzydło, oznacza mniejszą bezwładność, zapewniając wyższą ogólną wydajność, redukując przestrzeliwanie czaszy w turbulencjach, zwiększając stabilność poprzeczną oraz łatwiejsze, ostrzejsze sterowanie (handling). Bruce zwięszył użyteczny zakres prędkości o do 3 km/h dzięki zoptymalizowanemy systemowi Speed. Usprawnione olinowanie bezoplotowe - mieszanka mikro-lin kewlarowych i Dyneema, redukuje opór i znacząco poprawia wydajność nawet o jeden punkt doskonałości. Wzmocniona plastikowymi rdzeniami krawędź natarcia ze znajdującymi się na niej mini-żeberkami, zasadniczo dając 80 komór, lecz bez ich wagi i szwów pełnych żeber, co przekłada się na solidną płaszczyznę czołową także przy prędkości maksymalnej. Dodatkowo BASE Lite ma mocny, rekini profil, Cord Cut Billow i typowy dla Bruce'a Goldsmith'a handling. I wszystko to mieści się w małym worku. Niesamowite!

BASE Lite łatwo wstaje w najbardziej ambitnych miejscach, wyczuwa i wgryza się w termikę jak żarłacz, wznosi się i szybuje jak orzeł, pędzi jak struś pędziwiatr, a wszystko to z poprawionym pasywnym bezpieczeństwem

UWAGI BRUCE'A

Gdy latałem w zawodach Pucharu Świata (PWC), po każdej konkurencji byłem wyczerpany i nawet nie byłbym w stanie pomyśleć o wybraniu się gdzieś dalej niż do pobliskiego baru. Zawody Red Bull X-Alps zmieniły oblicze sportu paralotniowego i podziwiam sportowców biorących w nich udział. Zaprojektowałem BASE Lite z myślą o właśnie tego typu pilotach. Zredukowana waga i poprawiona wydajność bez kompromisów. BASE Lite jest gwiazdą w klasie paralotni Sport, paralotnią, która dostarcza niezrównane korzyści pilotom biwakowym (Hike&Fly), wspinaczom i podróżującym po świecie.

Nazwij to wygodnictwem lub lenistwem, lecz muszę przyznać, że w wolnym czasie często do latania wybieram BASE Lite - zredukowana waga daje odczuwalną różnicę moim plecom. Mogę spakować ją do swojego podręcznego bagażu, kiedy podróżuję, a oczywiście poprawione osiągi są zawsze w cenie.

Dane Techniczne

BASE

S

M

ML

 
Skala 0,95 1 1.025
Powierzchnia w rzucie 18,72 20,74 21,79
Powierzchnia w rozłożeniu 22,56 25,00 26,27
Waga (bez worka) 4,1 4,4 4,6 kg
Całkowita długość lin 221 245 257 m
Wysokość podwieszenia 7,10 7,24 7,40 m
Liczba lin głównych 3/4/3 A/B/C
Komory 80/46/90
Wydłużenie w rozłożeniu 5,68
Wydłużenie w rzucie 4,09
Cięciwa 2,48 2,61 2,68 m
Rozpiętość w rozłożeniu 11,24 11,83 12,13 m
Rozpiętość w rzucie 8,71 9,17 9,40 m
Masa startowa 60-80 75-95 85-105 kg
Prędkość trymowa 39 km/h
Prędkość maksymalna 58 km/h
Minimalne opadanie 1,0 m/s
Doskonałość 10,5
Certyfikat EN/LTF-B

Cechy konstrukcyjne

BASE Lite jest lżejszy do 1000g w prównaniu do standardowego BASE. To odchudzenie skrzydła pomaga w pasywnym bezpieczeństwie, startowaniu, obsłudze i ogólnych osiągach.
To naprawdę okropne uczucie, gdy jesteś w nowym miejscu, a nie mogłeś zabrać ze sobą paralotni. Z BASE Lite nie ma potrzeby by w ogóle zostawiać to skrzydło w domu! Po pośpiesznym upchaniu małego worka w bagażu podręcznym, twoja żona nawet się o tym nie dowie. Użycie lżejszych, cieńszych materiałów i cieńszych lin oznacza, że BASE Lite da się spakować do naprawdę małych rozmiarów. 
Przez wykorzystanie dobranego miksu lin PPSL i mikro-lin, w BASE Lite uzyskaliśmy redukcję szkodliwych oporów i zyskujemy nawet o jeden rząd wielkości na doskonałości.
BASE Lite dostarcza około 3 km/h większą prędkość maksymalną, podczas gdy zachowuje wysoką stabilność krawędzi natarcia.
Agresywny rekini profil, który optymalizuje ciśnienie wewnętrzne w pełnym zakresie prędkości.
ccb cord cut billow

CCB - Cord Cut Billow został opracowany w celu poprawy jakości górnej powierzchni, zmniejszenia siły oporu i poprawienia aerodynamicznych cech paralotni. CCB składa się zasadniczo z dodatkowych paneli tkaniny na górnym poszyciu, które dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu i położeniu zmniejszają efektu nadęcia (tzw. baloningu, ang. ballooning) krawędzi natarcia napełnionego skrzydła.

System ten znacząco redukuje na górnej powierzchni skrzydła biegnące wzdłuż żeber zmarszczki. Niedoskonałości górnej powierzchni nie dotyczą tylko jej, bowiem wpływają również bezpośrednio na żebra, przyczyniając się do odkształceń profilu i redukcję stabilności użebrowania skrzydła.

CCB przynosi ogólną poprawę osiągów i większą stabilność czaszy. Jest to znaczący krok naprzód w konstrukcjach paralotniowych.

Znajdujące się wzdłuż krawędzi natarcia wzmacniane mini-żeberka zaprojektowano w celu bardziej sztywnej krawędzi natarcia podczas lotu na belce. 
46 enhansed cellsCord Cut Billow, nowe rozwiązanie w postaci mini-żeberek na krawędzi natarcia pozwalają nam na obniżenie ilości cel, zyskując w tym samym czasie charakterystyki paralotni z większą ilością cel.
low line consumption

Przez lata doskonaliliśmy nasz system optymalizacji układu lin w naszych skrzydłach. Wykorzystujemy wiele równiań matematycznych, oprogramowanie oraz tradycyjne doświadczenie by zbudować nasz układ olinowania. Wynik jest prosty - mniej lin tworzy mocniejszą, szybszą paralotnię. BASE wykorzystuje tylko 245 m. lin (rozmiar M).

Snap Lock to nowy system kompaktowych i lekkich zapięć, pozwalający bez problemu połączyć sterówki z taśmami nośnymi. Małe magnesy i wewnętrzny system blokujący, który blokuje ją w każdym kiedunku, za wyjątkiem dołu - w kieunku pilota. Ta wyjątkowa cecha konstrukcyjna oznacza, że sterówki nie będą wypadały podczasa ćwiczeń ze skrzydłem, jego przenoszeniu lub pakowaniu. System Snap Lock rozwiązuje wiele problemów, związanych z zatrzaskami czy magnesami, z którymki do tej pory zmagali się piloci

Materiały

BGD w swoich paralotniach stosuje wyłącznie najlepsze, najwyższej jakości materiały.

 

Górna powierzchnia: Dominico D20 34 g/m2
Dolna powierzchnia: Porcher Skytex 27 g/m2
Struktura wewnętrzna: Porcher Skytex HARD 32-27 g/m2
Wzmocnienie natarcia: Plastikowe rdzenie 2,3mm i 2,7 mm
Taśmy nośne: 12 mm czarna plecionka kewlarowo-nylonowa
Bloczki: P-18 Harken
Galeria górna: DC60
Galeria środkowa: Edelrid 8000U - 130, 90, 70
Liny nośne: Liros PPSL 200, 160, 120
Sterówki: Liros DSL 70